Historie

Program KARAS vznikl roku 1992 na domově mládeže v Jihlavě a jeho cílem bylo nahradit seznamy žáků psané na psacím stroji. Jako základna pro KARAS posloužil a doposud slouží PC-FAND. Postupně program obsáhl veškerou evidenci žactva od evidence přihlášek po automatický převod dat ze starého školního roku do nového. Od roku 1994 začal KARAS sloužit na dalších domovech a začal se vyvíjet z programu šitého na míru na univerzální program použitelný na více domovech.

Ve stejném roce vznikl pro potřeby brněnského DM Klášterského program KNIHOMOL určeného pro vedení internátní knihovny. I tento program se časem rozšířil na další domovy a od začátku byl vyvíjený jako univerzální. První síťová instalace programu se objevila roku 1998 a KARAS je nabízený nyní nabízený v obou verzích - pro samostatný počítač nebo pro síť.

V roce 1999 překročil počet uživatelů 50 a protože co domov, to originál přestala stačit univerzální koncepce programu. Pro speciální požadavky jednotlivých domovů vznikla možnost tzv. uživatelského programu (pluginu). Tím se dosáhlo ideální varianty, kdy zákazník nemusí platit za funkce, které nepotřebuje a naopak může získat přesně takovou, která mu vyhovuje (např.speciální tiskové sestavy apod.).

Vývoj programu neustále pokračuje, protože zrušením školských úřadů úředníci nezmizeli a jsou stále aktivnější a nutí uživatele posílat jim nové a nové výkazy. KARAS je program fungující pod operačním systémem MS-DOS. Tento systém už patří několik let historii, pročež v roce 2004 započal vývoj zcela nového programu pro systém Windows. Program nese stejné jméno, má většinu funkcí známých z předchozí verze a plně využívá výhod Windows.

Přelomový byl rok 2005, kdy jsme poprvé představili uživatelům nový KARAS pro systém Windows  V pořadí osmá verze programu si získala nejen stávající uživatele, ale i nové, kteří si jej rychle oblíbili. KARAS verze 8.0 přináší pochopitelně i nové funkce inspirované potřebami uživatelů - například hromadnou korespondenci.

Zpět na úvodní stánku